Zainteresowanie iOS w Polsce spada, Android to prawdziwy hegemon

Advertisement

Być może nie wszyscy, ale zapewne zdecydowana większość z Was korzysta z urządzeń mobilnych. Odnieść można to także do ogółu Polaków, którzy zdają się sympatyzować w coraz mniejszym stopniu z propozycjami pracującymi pod kontrolą systemu Apple iOS.

Opracowane przez Spicy Mobile zestawienie jest bardzo wymowne. Nie dość, że Apple iOS nigdy nie był w Polsce najpopularniejszy, w ciągu ostatnich dwóch lat odnotował dodatkowo wyraźny spadek rynkowych udziałów. Obecnie wynoszą one zaledwie 13,20%, podczas gdy jeszcze w styczniu 2014 roku sięgały 24,31%. Rynkowe udziały systemu Google Android w ciągu trzech lat utrzymują się natomiast powyżej 70%, systematycznie rosnąc. W lipcu br. wzrosły do rekordowych 80,99%.

zainteresowanie iOS w Polsce spada

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odnotowano także wyraźny wzrost udziału ruchu z mobilnych systemów operacyjnych, które dostarczają już coraz większy odsetek całego ruchu internetowego. Począwszy od 9,8% (w styczniu 2014) do 31,8% (w lipcu 2016). Co nie zaskakuje, w głównej mierze jest to zasługą użytkowników Androida.

„Z czego może wynikać spadek popularności systemu iOS na polskim gruncie? W pewnym momencie system iOS przestał być już tak bardzo atrakcyjny zarówno dla developerów aplikacji, jak i ich użytkowników. Pojawił się na rynku system Android, który powoli zaczął wprowadzać więcej udogodnień, więcej możliwości personalizacji, więcej bezpłatnych aplikacji. Produkty iOS kompatybilne tylko z wybranymi programami, nie podołały otwartości systemu z zielonym robocikiem.” – Małgorzata Wołejko, Mobile Audience Measurement Director w Spicy Mobile

Jak popularność iOS w Polsce wypada na tale innych państw? W Słowacji, Bułgarii, Chorwacji i Czechach rynkowe udziały tego systemu nie wynoszą więcej niż 19%. Na Węgrzech oraz w Rumunii również popularniejszy jest Android, a udział systemu marki Apple osiągnął nieco powyżej 20%. Dla porównania w Danii i Belgii system iOS jest bardzo popularny. Belgowie cenią sobie system iOS i Android w równym stopniu. Statystyki są tam bardzo zbliżone. 48,70% udziału zyskuje Android, a 49,59% system iOS. Natomiast w Danii znacząco wygrywa system marki Apple, w sierpniu br. udział tego oprogramowania w ruchu z urządzeń mobilnych w tym kraju wynosił 72,81%, Android uzyskał 26,02%.

Popularność systemu operacyjnego w danym kraju może zależeć od różnych czynników, chociażby od funkcjonalności czy dostępności do wybranych usług. Nie da się jednak zaprzeczać, że znacznie odgrywają tu także ceny, które w przypadku urządzeń Apple są zazwyczaj bardzo wysokie.

Źródło: Spicy Mobile, pcadvisor – foto

Dziękujemy za odwiedzenie tej strony internetowej, mam nadzieję, że ta technika News Post, który omawia Zainteresowanie iOS w Polsce spada, Android to prawdziwy hegemon może zapewnić pewne korzyści dla Ciebie i dodaj swoją wiedzę na temat technologii.

Dziękuję bardzo… 🙂

Source link