Advertisement

Wymiana smartfonu co rok. Czy to ma sens?

Advertisement

Warto wymieniać smartfona, ale nie co rok

Minęły już czasy, gdy coroczna wymiana smartfonu miała sens. Obecnie kupując urządzenie mobilne, możesz mieć pewność, że będziesz z niego komfortowo korzystać przez kilka lat. Oczywiście jeżeli wydasz na nie odpowiednio dużo.

Widzę to po sobie. Z racji swojego zawodu, dosyć blisko związanego z nowymi technologiami, smartfony wymieniam każdego roku. Szczególnie upodobałem sobie sprzęty LG i o ile widziałem sens wymiany modelu LG G3 na LG G4, tak wymiana LG G4 na LG G5 nie jest uzasadniona niemal niczym. Wbrew pozorom jest to jednak dobra informacja, która powinna ucieszyć zdecydowaną większość użytkowników.

Po zeszłorocznej wymianie poczułem wyższą wydajność sprzętu nawet bez uruchamiania, nomen omen, benchmarków. Codzienna praca, multitasking, granie w najnowsze gry. To wszystko na LG G4 wyglądało znacznie lepiej niż na jego poprzedniku. Bardzo łatwo dało się też zobaczyć różnicę w aparacie, zwłaszcza jeżeli robiło się zdjęcia po zmroku. LG G4 z aparatem o jasności F/1.8 robił robotę. Zresztą do dziś jego jakość jest zachwycająca, bo ten sam moduł kamery zastosowano w LG G5.

Wymiana smartfona co rok

Tegoroczna wymiana również była przyjemna, ale nie mogę uznać jej za konieczną. Najnowszy smartfon LG różni się od zeszłorocznego kilkoma przyjemnymi szczegółami, bez których jednak da się żyć. LG G5 cechuje się wyższą wydajnością, pokazują to syntetyczne testy. Co jednak z tego, skoro w grach zeszłoroczny telefon też daje sobie radę. A zdecydowana większość użytkowników i tak będzie grać w Angry Birds, Cut the Rope oraz Candy Crush. W tytuły, które działają na niemal każdym sprzęcie.

Większość użytkowników nie zauważy, że LG G5 jest wydajniejszy od zeszłorocznego modelu. Jeśli nie wykorzystują smartfonu do grania w najbardziej wymagające tytuły lub nie używają go do obróbki zdjęć lub wideo, w ogóle nie dostrzegą nowych podzespołów. Trudno się temu dziwić, tandem składający się z procesora Qualcomm Snapdragon 808 i 3 GB RAM wystarcza do wszystkich podstawowych zadań, takich jak przeglądanie sieci, wysyłanie maili, słuchanie muzyki i edytowanie dokumentów. Tutaj LG G4 będzie brylował jeszcze przez długi czas.

Kolejne nowości w LG G5? Szybkie ładowanie, aparat szerokokątny oraz możliwość rozszerzenia możliwości smartfonu za pomocą modułów. Ponownie, wszystko to są ciekawe dodatki, bez których jednak da się żyć. Podobnie wygląda to w przypadku Samsunga Galaxy S7, Huaweia P9, a nawet iPhone’a 6s. Wodoodporność, podwójne aparaty, ekrany haptyczne. To tylko dodatki, bez których moglibyśmy sobie spokojnie poradzić.

Wszystkie sztandarowe modele wprowadzają wiele usprawnień, ale nie są one na tyle duże, żeby tylko z ich powodu wydawać kilka tysięcy złotych. Sytuacja ta mnie niezwykle cieszy, bo użytkownicy dzięki temu zaoszczędzą ogromne kwoty. Będą mogli wydać mniej pieniędzy na sprzęt i nadal będą zadowoleni z posiadanych urządzeń. Nie obchodzi mnie, że producenci przez to mniej zarobią, a rynek spowolni. Najważniejsze, że zyskają na tym użytkownicy.

Czy nowszy smartfon jest opłacalny?

To jednak dopiero początek. Na razie zmiany te widać wyłącznie w urządzeniach z wyższej półki. Zmiany te będą jednak przechodzić też do niższych segmentów cenowych. Dzięki temu już za kilka lat na dobry smartfon będzie można wydać zaledwie kilkaset złotych i w tej cenie otrzymać urządzenie, które spełni praktycznie wszystkie wymagania zwykłego użytkownika. Najdroższe smartfony będą kupować wyłącznie najwięksi entuzjaści oraz osoby, które będą chciały się nimi pochwalić.

Gdy to się stanie, sam chętniej wybiorę telefon z jak najniższej półki. Nie tylko dlatego, że jego możliwości będą wystarczające, ale również dlatego, że jego uszkodzenie lub utrata nie będzie tak bardzo odczuwalna dla mojej kieszeni. Podejrzewam, że będę mógł to zrobić już za trzy, może cztery lata.

Może Cię również zainteresować:

Dziękuję odwiedzili ten post Wymiana smartfonu co rok. Czy to ma sens?. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link

Advertisement