Advertisement

Testujemy mały tablet z Windows 10 – recenzja EZpad mini 3

Advertisement

Już prawie miesiąc temu, dzięki uprzejmości sklepu Gearbest.com, dotarł do nas tablet EZpad mini 3. To był bardzo intensywny czas testowania i sprawdzania możliwości tego budżetowego sprzętu. Dzisiaj, w końcu jesteśmy gotowi, aby podzielić się z wami naszymi odczuciami, dotyczącymi właśnie tego urządzenia. Czy chińskie musi być słabe? Czy na tanich tabletach da się pracować? Zapraszamy do recenzji.

Na początku chciałbym wspomnieć o kilku parametrach technicznych testowanego sprzętu. Tablet ten należy raczej do dolnej półki cenowej, ponieważ jego cena rozpoczyna się od $95 , co w przeliczeniu na złotówki daje mniej więcej 380 złotych. Czy warto? Sprawdźcie!

Specyfikacja techniczna EZpad mini 3:

– Procesor Intel Atom X5-Z8300
– 2 GB pamięci RAM DDR3L
– 32 GB pamięci Flash
– Grafika Intel HD Graphics
– Ekran 8” o rozdzielczości 1280×800 pikseli
– Złącze MicroUSB, pełnowymiarowe USB 3.0 oraz MicroHDMI
– Baterię o pojemności 4200 mAh

Szczegółowa specyfikacja dostępna jest na stronie sklepu http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_336107.html?lkid=10114226

Wykonanie oraz zawartość pudełka

Pozwólcie, że rozpocznę od drugiej części, bowiem w związku z nią nie mam za wiele do powiedzenia. Zawartość zestawu tego tabletu, można określić mianem ascetycznego. Do naszej dyspozycji – oprócz samego urządzenia – trafia jeszcze jedynie kabel microUSB bez adaptera do kontaktów oraz instrukcje obsługi. Zestaw zatem prezentuje się naprawdę biednie, nawet jak za tak niską cenę.

20160509-ezpad-5

Jeżeli chodzi o wygląd tabletu, wykonany jest on raczej w standardowy dla tej klasy cenowej sposób. Ekran pokryty folią ochronną bardzo szybko zbiera wszelkiego rodzaju odciski palców. Całość wykonana jest z plastiku, który – o dziwo – wzbudził we mnie pozytywne odczucia. Nie zbiera on rys i z pewnością wystarczy na długi czas, szczególnie osobom, które dbają o swój sprzęt. Tył został podzielony na dwie części. Oprócz pierwszej, o której wspomniałem, posiada on również chropowatą nakładkę, którą możemy zdemontować (pod nią kryje się złącze karty microSD). Urządzenie pewnie trzyma się w dłoni, nie ma obaw, że wysmyknie nam się podczas korzystania. Wygląd jest zatem standardowy dla tej klasy cenowej i z pewnością nie ma się co nad nim rozwodzić.

Na pokładzie EZpada mini 3 pro znajdziemy ekran o przekątnej 8″ i rozdzielczości 1280×800 pikseli. Jest to standard w tej klasie cenowej, ale trzeba przyznać, że sprawuje się dobrze. Podczas miesięcznego testu nie miałem problemu z dotykiem, jasność stoi na odpowiednim poziomie, a barwy odwzorowane są w naturalny i nieprzejaskrawiony sposób. Innymi słowy jest to dobrze wykonany i bezproblemowy ekran, który może nie jest jakości wyświetlaczy telefonicznych w topowych modelach, ale nie jest na tyle przyzwoity, żeby nie musieć na niego narzekać.

Do pracy czy zabawy?

Jeżeli chodzi o kwestię użyteczności powyższego urządzenia, powinniśmy zdać sobie sprawę, że jest to urządzenie tanie, które z pewnością nie da sobie rady z bardziej wymagającymi zadaniami. Podczas moich testów próbowałem na nim zarówno grać, jak i pracować, co – w moim przekonaniu – przebiegało całkiem pomyślnie.

jumper_ezpad_mini3-2

Kwestia gier jest bardzo ciekawa i otwarta, bowiem wspominałem o tym już w wcześniejszym tekście dotyczącym tego urządzenia. W zasadzie zagrać damy radę, jednak wymaga to podłączenia USBHub oraz – co najważniejsze – dodatkowej pamięci zewnętrznej, bowiem urządzenie posiada jedynie 32GB pamięci wbudowanej. Trochę mało. Nie liczcie także, że uda wam się odpalić najnowsze produkcje, tak dobrze nie ma. Oczywiście ze starszymi produkcjami, które wymagają mniej zasobów systemowych, urządzenie daje sobie radę i możecie skosztować tej rozrywki. Polecam, zwłaszcza Diablo 2.

Więcej na temat gier na tablecie EZpad mini 3 przeczytacie tutaj: Testujemy tablet EZpad mini 3 – Czy na budżetowym tablecie z Chin zagramy w gry?

Praca to zdecydowanie główne przeznaczenie tego sprzętu. Na początku testów, jeden z naszych użytkowników prosił, abyśmy przeprowadzili test z pakietem Microsoft Office. Próbowałem i powiem wam, że działa naprawdę w porządku. Zdarzyło mi się kilka razy pisać artykuły właśnie za pośrednictwem tego sprzętu. W tym wypadku, potrzebowałem dodatkowej klawiatury, ponieważ ta systemowa nie jest zbyt wygodna i kultura pracy sporo na tym cierpi. Poza tym, sprzęt działa naprawdę świetnie i nie można było na niego narzekać. Do pracy, duże tak!

Multimedia

Celowo postanowiłem rozpisać to na nowy podrozdział, ponieważ to właśnie z tą funkcję wiązałem największe nadzieje w związku z EZpadem mini 3. Nie zawiodłem się, to prawda, jednak sporo czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do tabletu. Później było już tylko lepiej i na pewno nikt, kto chce zakupić to urządzenie do celów multimedialnych, nie będzie zawiedziony.

jumper-ezpad-mini3-tablet-660x462

Wszystkie serwisy streamingowe w tym popularny YouTube działają bardzo sprawnie i bez problemu odtwarzają filmy w rozdzielczości HD. Przeglądanie wszelkich treści w sieci również nie powinno być większym problemem i do codziennych zastosowań tablet polecam. W końcu cena nie jest taka ogromna!

Tablet możemy wykorzystać również jako domowy serwer multimediów podłączony do sieci. Jak to zrobić? Banalnie prosto, wystarczy skonfigurować grupę domową w Windows 10 i udostępnić multimedia (filmy, muzyke,zdjęcia). Każde kolejne dodane urządzenie do tej grupy domowej, np wasz telewizor, zestaw audio czy inny PC będzie miał dostęp do udostępnionych multimediów. Rewelacyjna sprawa! Tu jednak warto zakupić porządna kartę pamięci, bo z 32GB pamięci nie poszalejemy 🙂

System? Oczywiście Windows 10

Urządzenie dotarło do nas z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 10. Była to oczywiście kompilacja dosyć stara, jednak bez problemu udało się zaktualizować go do najnowszej wersji Windows 10 Anniversary update (rs1). Co do pracy samego systemu naprawdę nie można mieć zastrzeżeń, działa on na tym tablecie bardzo dobrze, chyba nawet lepiej niż się spodziewałem jak na takie budżetowe urządzenie. Nie zdarzyło mi się podczas prawie miesięcznych testów, aby urządzenie się zawiesiło czy zresetowało, ani razu nie widziałem też BSOD. W zasadzie nie wiem kogo chwalić tu bardziej, Microsoft za dobrze zoptymalizowany system, czy producenta urządzenia, który dołożył starań, aby sprzęt działał bardzo poprawnie jak na parametry jakie posiada. Nie znaczy to oczywiście, że urządzenie nie myśli czasem dłużej niż powinno, bo na takim sprzęcie ma do tego prawo, ale nie jest to na tyle uciążliwa kwestia, aby rozwodzić się nad nią jakoś szczególnie. Na koniec informacji o systemie dodam, ze Windows 10 jest tu w wersji Home.

Minusy są i tu

Do czynienia mamy tutaj do czynienia z raczej słabą baterią. O ile w trybie mieszanym potrafi wytrzymać dzień, o tyle przy sporym wysiłku możecie mieć problem. Oglądanie filmów w rozdzielczości HD bardzo uszczupli wasz zasób energii, na co musicie być przygotowani. Bateria ma pojemność nieco ponad 4000mAh a przy takim procesorze i dość dużym ekranie, który trzeba oczywiście podświetlać, nasze zasoby energii potrafią topić się bardzo szybko.

Podsumowując

Urządzenie to wypada bardzo korzystnie biorąc pod uwagę cenę do jakości. Mogę je spokojnie polecić wszystkim, którzy zechcą tańszego i solidnego urządzenia do codziennych zastosowań. W takiej cenie raczej nie zajdziecie urządzenia o podobnych parametrach sprzętowych i z takimi wynikami w testach.

Moim zdaniem jest to jedno z najlepszych urządzeń w swojej klasie cenowej. Jeżeli planujecie zakup nowego urządzenia w niskiej cenie, to zdecydowanie jest sprzęt dla was!

Tutaj znajdziecie link do oficjalnego sklepu GearBest: http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_336107.html?lkid=10114226

Dziękuję odwiedzili ten post Testujemy mały tablet z Windows 10 – recenzja EZpad mini 3. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link

Advertisement