Microsoft Fluent Design w systemie Windows 10 Mobile

Advertisement

Microsoft w trakcie ostatniej konferencji Build 2017 zaprezentował nowy projekt graficzny Fluent Design System dla wszystkich urządzeń z systemem Windows 10, który do tej pory znany był pod nazwą kodową Project NEON. Omawiając nową jakość wizualną Microsoft skupił się przede wszystkim na systemie Windows 10 jednak już teraz uczestnicy programu Windows Insider mogą dojrzeć elementy Fluent Design w aplikacjach Universal Windows Platform.

Poniżej zamieszczam zrzuty ekranowe z aplikacji UWP, które otrzymały elementy projektu graficznego Fluent Design System. Po lewej stronie znajdują się zrzuty pochodzące z oficjalnej wersji systemu Creators Update a po prawej z testowej wersji z rozgałęzienia Feature Update 2. Na tę chwilę opisane poniżej nowości są dostępne wyłącznie dla uczestników programu Windows Insider, którzy zapisali się do szybkiego kręgu. Pamiętajcie, że efekty systemu Fluent Desing nie są widoczne w przypadku kiedy mamy włączoną funkcję oszczędzania baterii.

 

Muzyka Groove

Największe zmiany zostały wprowadzone w aplikacji Muzyka Groove. Boczny pasek nawigacyjny otrzymał funkcję półprzezroczystości z jednoczesnym rozmyciem. Microsoft w dokumentacji nazywa ten efekt Acrylic. Drugą nowością jest wdrożenie lepszej interakcji wizualnej za pomocą nowej animacji, która pojawia się w trakcie wybierania elementów menu. Oprócz świetlnej ramki widoczny jest również efekt przyciśnięcia (widoczne kółko). Funkcja ta nosi nazwę Reveal. Na poniższych zrzutach widać kolejną zmianę.

W testowej wersji aplikacji Muzyka Groove został udostępniony również nowy widok odtwarzania. Zdjęcie albumu zostało zmniejszone a wokół niego pojawił się efekt rozmycia. Z górnej części zostało również usunięte menu, dzięki czemu strona odtwarzania jest teraz bardziej przejrzysta.

 

Filmy i TV

Aplikacja Filmy i TV otrzymała identyczne nowości jak opisana powyżej aplikacja Muzyka Groove. W związku z tym, że usługa nie została jeszcze udostępniona w Polsce a tym samym nie są dostępne żadne filmy i seriale to nie udało mi się uchwycić efektu rozmycia i przezroczystości bocznego paska menu. Na powyższym zrzucie ukazany został efekt Reveal.

 

Mapy Windows

Mapy również otrzymały jeden z efektów Fluent Design System. Aplikacja posiada efekt rozmycia oraz półprzezroczystości (Acrylic) w wysuwanych i wyskakujących menu. Doskonale widać to na dolnym pasku nawigacyjnym oraz w opcjach widocznych po kliknięciu w trzy kropeczki znajdujące się w prawym dolnym rogu. Efekt rozmycia pojawi się również po kliknięciu w zmianę widoku jak również w trakcie wyszukiwania celu podróży.

 

Na tę chwilę nowe elementy graficzne w systemie Windows 10 Mobile są widoczne jedynie w wymienionych powyżej aplikacjach UWP. Zdecydowanie więcej nowości znajdziecie w najnowszych, testowych kompilacjach systemu Windows 10. Sytuacja ta może zmienić się w niedalekiej przyszłości wraz z kolejnymi aktualizacjami mobilnego systemu jak również z kolejnymi aktualizacjami uniwersalnych aplikacji. Więcej informacji o systemie graficznym Fluent Design znajdziecie w tym artykule.

Thank you have visited this post Microsoft Fluent Design w systemie Windows 10 Mobile. We wish could be additional information about technology for you

Source link