Który producent regularnie aktualizuje swoje urządzenia?

Advertisement

Użytkownicy telefonów, tabletów oraz komputerów coraz częściej podejmują decyzję o zakupie nowego urządzenia na podstawie wsparcie jakie zapewnia producent w formie aktualizacji oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Nic dziwnego, że kupując nowe urządzenie chcemy, aby otrzymywało regularne aktualizacje zawierające nowe funkcje oraz poprawki zabezpieczeń.

Na drodze do szczęścia użytkowników stoi twórca danego systemu operacyjnego, producent urządzenia oraz operatorzy sieci komórkowych. Zobaczmy jak to wygląda w przypadku poszczególnych systemów operacyjnych.

Apple

W jednym z ostatnich artykułów napisałem, że Apple jest wzorem do naśladowania jeżeli chodzi o aktualizacje dla urządzeń z systemem iOS oraz macOS. Niezależnie od tego jakie posiadamy urządzenie oraz gdzie je kupiliśmy aktualizacja zostanie do nas dostarczona w tym samym czasie co dla innych użytkowników. Aktualizacje oprogramowania oraz systemu operacyjnego są dostarczane do wszystkich urządzeń w tym samym czasie z pominięciem operatorów sieci komórkowych. Apple ma uproszczone zadanie ponieważ jest zarówno producentem sprzętu jak i systemu, dzięki czemu jest w stanie szybko reagować na zgłoszenia użytkowników oraz udostępniać regularne aktualizacje dla wszystkich w tym samym momencie.

Google

Android to najpopularniejszy system operacyjny na świecie wśród urządzeń mobilnych. Przy okazji jest to też najbardziej pofragmentowany system. Kupując urządzenie nigdy nie mamy pewności czy otrzyma jakąkolwiek aktualizację. Google rozpoczął walkę z fragmentacją systemu wprowadzając Android One, Project Treble oraz Android Enterprise Recommended ale do pełni szczęścia jeszcze długa droga. Regularne aktualizacje zapewnia Google dla telefonów z serii Nexus oraz Pixel. Dobrym przykładem jest również firma Nokia, która wróciła na rynek telefonów zapowiadając szybkie aktualizacje systemu operacyjnego i jak do tej pory udaje im się wywiązać z danej obietnicy.

Użytkownicy nigdy nie mają pewności czy ich urządzenie otrzyma aktualizację a jeżeli już znajdą się w gronie wybrańców to muszą z reguły oczekiwać miesiącami na upragnioną aktualizację. Flagowe telefony Galaxy S8, S8+ oraz Note 8 otrzymały aktualizację Oreo po ponad 6 miesiącach od premiery nowej wersji systemu. Należy w tym miejscu również dodać, że nie wszyscy otrzymali aktualizację w tym samym czasie. Telefony pochodzące z wolnej sprzedaży otrzymały nową wersję systemu jako pierwsze a klienci, którzy nabyli swoje słuchawki u operatorów musieli oczekiwać kolejne tygodnie. Niestety nie jest to odosobniony przypadek.

Jeżeli zależy nam na szybkich aktualizacjach systemu Android to najlepiej wybrać urządzenie od producenta, który zapewnia szybkie i regularne aktualizacje lub też należy do w/w programu Android One czy też Project Treble. Jest to trudne zadanie ponieważ wybierając telefon czy tablet nie patrzymy wyłącznie na podejście producenta do aktualizacji, ale również na cenę, podzespoły czy wygląd.

Microsoft

W przypadku firmy Microsoft należy rozróżnić systemy Windows 10 oraz Windows 10 Mobile. Co prawda oba systemy posiadają wspólne jądro OneCore, ale dystrybucja aktualizacji odbywa się na nieco innych zasadach. Większość komputerów z systemem Windows 10 otrzymuje nowe aktualizacje niezależnie od posiadanych specyfikacji technicznych oraz wieku. Nawet kilkuletnie komputery możemy bezpłatnie zaktualizować do najnowszej wersji systemu. W przypadku telefonów każda kolejna duża aktualizacja odcinała część starszych smartfonów.

Microsoft udostępnia dwa rodzaje aktualizacji systemu operacyjnego. Pierwsze to comiesięczne, zbiorcze aktualizacje bezpieczeństwa a drugie to duże aktualizacje systemu wprowadzające nowe funkcje. Zbiorcze aktualizacje są udostępniane dla wszystkich użytkowników Windows 10 oraz Windows 10 Mobile bez żadnych opóźnień z pominięciem operatorów sieci komórkowych. Duże aktualizacje są udostępniane etapami w zależności od posiadanego sprzętu i regionu. Dodatkowo, tak jak wspomniałem wcześniej, starsze telefony wraz z każdą kolejną dużą aktualizację traciły możliwość aktualizacji do nowszej wersji. Dodatkowo w przypadku telefonów i aktualizacji oprogramowania układowego (firmware) konieczne było (ponieważ już nie są udostępniane tego typu aktualizacje – brak nowych telefonów) zatwierdzenie przez operatora sieci komórkowej co również oznaczało dłuższe oczekiwanie na nowsze oprogramowanie w przypadku niektórych sieci.

Podsumowanie

Zdecydowanym zwycięzcą w kategorii szybkich aktualizacji jest firma Apple. Niestety w tym przypadku użytkownicy mają mocno ograniczone pole manewru jeżeli chodzi o wybór konkretnych specyfikacji urządzenia, wyglądu czy dodatkowych funkcji. Klienci mogą wybrać najnowszy telefon iPhone X lub też jeden ze starszych modeli, który przez trzy generacje nie zmienił swojego wyglądu (iPhone 6, 7, 8). Decydując się na system Android mamy do wyboru ogrom urządzeń z przeróżnymi specyfikacjami. Jeżeli jednak chcemy otrzymywać regularne aktualizacje to wybór ten znacząco się zmniejsza. W przypadku systemu Windows 10 Mobile nie mamy w zasadzie żadnego wyboru ponieważ Microsoft postanowił zakończyć rozwój systemu udostępniając wyłącznie poprawki bezpieczeństwa. Użytkownicy Windows 10 mogą spać spokojnie – wszystkie nowe aktualizacje pojawią się na Waszych komputerach.

Thank you have visited this post Który producent regularnie aktualizuje swoje urządzenia?. We wish could be additional information about technology for you

The source of this post: https://msmobile.pl/ktory-producent-regularnie-aktualizuje-swoje-urzadzenia