Czy Windows 10 Mobile 14393.5 nadaje się do publikacji?

Advertisement

Aktualizacja Windows 10 Mobile

Ostatni tydzień to spore zamieszanie wokół Aktualizacji Rocznicowej. Anniversary Update został czasowo odroczony, a Dona Sarkar zajęła się jakże naglącą potrzebą wsparcia weteranów wojennych i walką z bezdomnością w ramach projektu #WINsiders4Good. A przy tym kilkoma wojenkami na twittterze, które nieco odbrązowiły jej wizerunek. Ale nie o tym będziemy pisać.

Zadajemy sobie bardziej poważne pytanie: Dlaczego build 14393.5 nie został udostępniony dla telefonów z Windowsem 10 Mobile? Można też zapytać co robi ekipa Insider i dlaczego nie udostępnia testerom kolejnych buildów skoro w wewnętrznych testach od czasu 14393.5 pojawiły się kolejne kompilacje: 10 (udostępniona jako obowiązkowa aktualizacja w dniu AR z iteracji .0), 17, 31, 33, 50, 51 a przed dwoma dniami już .67! Microsoft testuje RS1 w wersji 67 a insiderom łaskawie udostępniono wersję 5. Od czego jest program Windows Insider jak nie od testowania buildów? Kapryśna Dona strzeliła focha?

Odpowiedź oficjalna na postawione wyżej pytanie brzmi: aktualizacja AU podobnie jak W10 ma charakter falowy, po to by nie obciążać serwerów i pojawi się nieco później…, tak jakby garstka telefonów z systemem mobilnym mogła w jakikolwiek sposób wpłynąć na obciążenie serwerów Microsoftu. Czy ktoś w to wierzy?

Moim zdaniem odpowiedź jest prozaiczna. Prosta do bólu, co widać zresztą poniekąd po wersji pecetowej. Aktualizacja Redstone 1 nie została po prostu ukończona w terminie, testowane kompilacje nie działają tak jak powinny a oprogramowanie nie jest do końca gotowe na premierę nowej wersji systemu. Swoją drogą, gdyby Microsoft przedstawił taki komunikat społeczność Windows Mobile byłaby znacznie bardziej wyrozumiała. Ok, są błędy, zdarza się. Dzięki za szczerość. Czekamy w takim razie na nowe kompilacje. MS wybrał po raz kolejny drogę krętactw i braku sensownej komunikacji ze społecznością. Na pytanie jednego z zachodnich redaktorów, kiedy dokładnie nastąpi premiera bo entuzjaści nie mogą się już doczekać, Sarkastyczna Dona twitnęła, że entuzjaści mają już AU w insiderze, czyli że niby nic nowego nie dostaniemy, a jak komuś się śpieszy to niech sobie wgra Insidera.

Skoro więc system w wersji 14393.5 ma być udostępniony jako Aktualizacja Rocznicowa to czy faktycznie się do tego nadaje? Z jednej strony tak. System działa szybko i stabilnie, działa ewidentnie szybciej od TH2, zniknęło szereg błędów, które występowały od wielu już kompilacji TH2, bateria trzyma tak jak powinna.

Z drugiej jednak strony całość jest nadal niedopracowana.

  • Outlook, Messenger czy Twitter raz wyświetlają, raz nie wyświetlają informacji na żywych kafelkach. Podobnie jest z Pogodą, ale ta również na TH2 działa tak jak chce i raz pokazuje, raz nie pokazuje aktualnych danych na kafelku.
  • Nowy Facebook Beta w centrum powiadomień nie prezentuje treści komentarzy tylko dane osoby, które komentuje…
  • Skype jest nadal w formacie Preview. Nowe wiadomości nie pojawiają się w formacie push w centrum powiadomień. Zamiast ilości powiadomień mamy gwiazdkę. W wersji pecetowej dodatkowo główny przycisk „rozpocznij konwersację” tworzy Czaty bez tytułu, które zaśmiecają jedynie historię konwersacji i nie da się ich usunąć.
  • Praktycznie żadna z aplikacji nie wdrożyła formatu chaseable live tiles co w przypadku kanałów informacyjnych MSN (Wiadomości, Sport, Finanse) powinno być obowiązkowe, bo to te kafelki najbardziej irytują swoimi wiadomościami.
  • Edge potrafi się zawiesić w trakcie wczytywania strony.
  • Usuwanie kilkunastu aplikacji z pamięci jest jeszcze bardziej irytujące, tak jakby nie szło zrobić jednego przycisku „usuń wszystkie”.
  • Nowe wersje Map czy Aparatu dalej pozostają w kanale Fast.
  • Błędy regionalne, dotyczące jęz. polskiego czy czeskiego są olewane i z wielkim trudem przedzierają się do świadomości developerów (tak, dialer dalej nie widzi polskich znaków przez co wybranie słowa Gwóźdź graniczy z cudem)
  • Iris nadal pozostaje w stanie bety.
  • RS1 działa niestabilnie na części telefonów, głównie tych słabszych. Widać to zresztą po komentarzach.

Wszystko się przeciąga. Przełożenie premiery AU dziwnym trafem nałożyło się też z problemami w logowaniu do konta google u niektórych osób. W zasadzie lepiej, że się przeciąga niż miało zakończyć problemami przy aktualizacji.

W przyszłym tygodniu mamy pierwszy po premierze AU „aktualizacyjny wtorek” – Patch Tuesday. Systemy stacjonarne otrzymają kolejną zbiorczą aktualizację, być może z numerkiem w okolicach 50-tki. To dobra okazja do wyrównania numeracji i uruchomienia procesu aktualizacji w kanale mobile. A nawet jeśli tak się nie stanie to mam jedną radę: nie irytować się bo nie ma czym. Życie nie toczy się wyłącznie wokół buildów i kompilacji. To czy AU pojawi się tydzień wcześniej czy później niczego nie zmieni. Moim zdaniem dużo ważniejsze jest to, by AU ukazało się w jak najbardziej dopracowanej formie i z dopracowanymi aplikacjami a nie jako kolejna wersja beta systemu.

A jakie jest wasze zdanie?

PS Core Insider sugeruje, że w ten wtorek zamiast AU otrzymamy TH2 w wersji 545:
10.0.10586.545.th2_release.160802-1857 is the next Patch Tuesday build.

PS2 Portal Windows Central twierdzi, że Anniversary Update zawita w niebrandowanych telefonach już w ten wtorek, a w pozostałych tydzień później: Tuesday, August 9th is the planned release date for the Windows 10 Mobile Anniversary Update for open-market Windows 10 Mobile devices.

Thank you have visited this post Czy Windows 10 Mobile 14393.5 nadaje się do publikacji?. We wish could be additional information about technology for you

Source link