Advertisement

Przeglądarka Vivaldi w wersji 1.2 z nowymi funkcjami już dostępna

Advertisement

Deweloperzy przeglądarki Vivaldi wciąż ciężko pracują i co sześć tygodni udostępniana jest kolejna duża aktualizacja. Wczoraj miała miejsce premiera wersji 1.2, pełnej zaktualizowanych funkcji i usprawnień, takich jak nowe skróty, ulepszone karty i większa liczba opcji personalizacji. Zresztą jest to element spełniania wizji przeglądarki Vivaldi, o której jak powiedział sam Jon von Tetzchner, prezes Vivaldi Technologies:

Naszą misją jest stworzenie przeglądarki o największych możliwościach personalizacji, ponieważ przeglądarka, która dostosuje się do Ciebie, będzie dla Ciebie najlepsza. W dawaniu opcji nie chodzi o dodawanie niepotrzebnych rzeczy, ale o oddanie wyboru i kontroli w ręce użytkownika. To dlatego możesz tworzyć własne gesty myszy, edytować skróty i – ogólnie rzecz biorąc – zbudować własną przeglądarkę, w której pracujesz tak, jak lubisz.

Muszę przyznać, że nowa aktualizacja jest na prawdę dobra i wnosi wyczuwalne usprawnienia. Aplikacja ładuje się nieco szybciej, a samo przeglądanie sprawia lepsze wrażenie, jest szybsze i sprawniejsze. Zyskała także stabilność, przeglądarka się nie zawiesza i zdecydowanie rzadziej zdarza się jej zamyślić. Warto też powiedzieć, że znacznie poprawiło się wsparcie dla rozszerzeń (które w niektórych przypadkach nie działały z wersją 1.0 i 1.1) co zdecydowanie poprawia jakość i komfort pracy w internecie wraz z ulubionymi dodatkami.

Co nowego w tej wersji? Bardzo dużo. Dodano  kilka nowych, ciekawych opcji o których mowa m.in w notce prasowej:

MYOMG!

Najciekawszą nowością są edytowalne gesty myszy, czyli MYOMG (skrót od Make Your Own Mouse Gestures). To bardzo proste. Wystarczy narysować ścieżkę, której chcemy używać jako gestu i gotowe – właśnie stworzyliśmy nowy gest myszy.

custom_gesture

Opcja jest ciekawa, zdążyłem ją przetestować i muszę przyznać, że działa zadziwiająco dobrze, zwłaszcza na touchpadzie laptopa. Gesty już wcześniej pozwalały zaoszczędzić kilka sekund i kilka kliknięć żeby przejść do pożądanej funkcji, teraz dodatkowo możemy je dopasować pod własne preferencje. Brzmi dobrze? I tak jest 🙂

Usprawnienia kart

To jednak nie wszystko. Ostatni miesiąc prac pozwolił programistom na usprawnienia kart które również sprawują się bardzo dobrze i wprowadzają kolejne, i tak już rozbudowane możliwości i funkcjonalności dla kart które przecież są podstawą przeglądarki.

Karty to podstawa – nieustannie dodajemy zatem nowe sposoby korzystania z nich. Nowe ustawienie „Strona karty” pozwala wybrać dowolną stronę internetową jako startową dla nowej karty. Pojawiła się też opcja zamknięcia wielu wybranych kart za pomocą skrótu klawiaturowego. Ponadto wybór karty modyfikuje menu kontekstowe w inteligentny sposób, dzięki czemu można zastosować dowolne polecenie do całej grupy kart.

tile

Ulepszone ułatwienia dostępu

Vivaldi wierzy w sieć otwartą i dostępną dla wszystkich. W wersji 1.2 można ustawić oddzielny poziom powiększenia dla każdej karty, co pozwala na wygodniejsze przeglądanie stron. Poszerzyliśmy też zakres powiększenia. Strony można teraz powiększać do 500% ich oryginalnego rozmiaru lub zmniejszać do 20%.

tab_zoom

Również ta funkcja jest bardzo ciekawa, a osobny zoom dla każdej z kart jest wielce praktyczny i nie musimy ciągle zmieniać przybliżenia, które zresztą jest na prawdę pokaźne i całkiem nieźle się sprawdza, a dodatkowo zapisuje się dla konkretnych stron po ich zamknięciu.

Więcej skrótów – wszędzie
Dodano trochę nowych skrótów klawiaturowych (z których wszystkie, rzecz jasna, można spersonalizować). Pojawiły się one również w pasku adresu. Alt+Enter otwiera aktualnie edytowany adres URL w nowej karcie, zaś Alt+Shift+Enter – w tle.

Dodatkowo przeglądarkę dopieszczono nieco wizualnie w drobniejszych szczegółach, czy też np dodano obsługę języka Katalońskiego dzięki czemu można z niej korzystać aż w 52 językach.

Dziękujemy firmie KeyK Project za udostępnienie informacji, was, czytelników zachęcam natomiast do pobierania przeglądarki dostępnej do pobrania na stronie VIVALDI. Mogę ją w pełni szczerze polecić i zapewnić, że jest warta chociażby chwili czasu na przetestowanie 😉

 

Dziękuję odwiedzili ten post Przeglądarka Vivaldi w wersji 1.2 z nowymi funkcjami już dostępna. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link

Advertisement