Advertisement

Ostatni dzień darmowej aktualizacji do Windows 10. Czy warto zainstalować?

Advertisement

Dziś, czyli 29 lipca br. Microsoft zakończy akcję polegającą na darmowym uaktualnieniu systemów Windows 7 i Windows 8.1 do najnowszej ,,dziesiątki”. Oznacza to fakt, iż dnia następnego za najnowszy system Windows 10 będziemy musieli zapłacić już nie lada kwotę, aby mieć go na stałe. Jeśli myślisz więc skorzystaniu z promocji i aktualizacji systemu, koniecznie zajrzyj w dalszą część tego artykułu.

Czy warto i dlaczego?

Microsoft od samego początku promuje swój nowy system operacyjny jako najlepszy w historii i z taką opinią jestem w stanie się zgodzić. Po niezbyt ciepło przyjętych kafelkach znanych z systemu Windows 8, Microsoft w końcu znalazł kompromis i udoskonalił całość w taki sposób, aby praca z urządzeniem wyposażonym w system Windows 10 mogła być nie tylko wygodna, ale i przyjemna. Oprócz metamorfozy jaką doznał interfejs użytkownika, wiele zmian zaszło także pod maską. Nowy system to nie tylko zmiany, bowiem znajdziemy tu także wiele nowości, do których należą:

Odświeżone menu Start
Pamiętacie pełnoekranowe menu Start z poprzedniej odsłony systemu Windows? Ówcześni użytkownicy szybko zaczęli rozglądać się za alternatywnymi programami przywracającymi klasyczne menu Start. Oprócz tego, było strasznie nieintuicyjne. Wyparował przycisk odpowiedzialny za zamknięcie systemu, zaś sam wygląd i działanie pasowało bliżej urządzeniom wyposażonym w ekran dotykowy. Problemy te zostały już wyeliminowane a Microsoft uraczył nas swego rodzaju mieszanką, z której każdy powinien być zadowolony. Powróciło klasyczne menu z programami, do którego również można przypiąć dowolne, dynamiczne kafelki. Ci, którzy nie lubią prostokątnych płytek, mogą powrócić do bardziej kompaktowej wersji, znanej z jeszcze wcześniejszych odsłon systemu Windows.

1-start

Asystentka głosowa, Cortana
Choć Cortana dostępna była pierwotnie wyłącznie na platformie Windows Phone, Microsoft poszedł o krok dalej i postanowił zaimplementować asystentkę głosową w dużym Windowsie. Niestety, Cortana obecnie nie jest dostępna w Polsce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z nią w języku angielskim. Aby ją wywołać, należy skorzystać z systemowej wyszukiwarki, z którą została zintegrowana bądź za pomocą głosowego polecenia „Hey Cortana”.Oprócz typowych dla asystentki poleceń w stylu przypomnijzapisz… Cortana potrafi także rozpoznać muzykę, opowiedzieć kawał, ,,rzucić” monetą, a także integrować się z aplikacjami systemowymi jak choćby przeglądarka Microsoft Edge.

2-cortana

Przełączaj się między zadaniami
Windows 10 dostarcza tzw. widok zadań, który uruchomiony może zostać bezpośrednio z paska zadań lub za pomocą skrótu WIN + TAB. Nowy widok uruchomionych aplikacji pozwoli na podgląd tego, co aktualnie robisz w systemie. Uruchomione aplikacje możesz także dowolnie przesuwać lub przenosić na nowe pulpity, co dotychczas było praktycznie niemożliwe!

3-zadania

Udoskonalony pasek zadań
Microsoft postanowił ulepszyć i wprowadzić kilka nowości w wyglądzie paska zadań. Pojawiły się odświeżone ikony systemowe, zaś pod nimi znajdziemy symboliczne podkreślenia pozwalające odróżnić aplikacje, które obecnie są wykorzystywane w pracy. Oprócz tego możemy zadecydować, czy chcemy aktywować dodatkowe funkcje tj. pole wyszukiwania lub przycisk widoku zadań. Również systemowe ikony powiadomień doznały kilku poprawek, a po ich wybraniu naszym oczom ukażą się dodatkowe dymki z ustawieniami.

4-pasek-zadan

Inteligentne przeciąganie
Jeśli zdecydujesz się uruchomić kilka okien w systemie, spróbuj przeciągnąć jedno z nich na boczną krawędź ekranu. Szybko zorientujesz się, że system pozwoli Ci na dogodne dopasowanie kolejnego okna w taki sposób, aby móc pracować jednocześnie z kilkoma programami bez zbędnych minimalizacji. Możesz więc śmiało podzielić cały ekran na dwie, trzy, a nawet cztery aplikacje.

5-przeciaganie

Centrum Akcji
… to całkowicie nowy element systemu zawierający wszystkie zdarzenia, o których użytkownik korzystający z urządzenia wiedzieć powinien. Oprócz powiadomień stricte związanych z samym systemem, centrum akcji pozwoli także wyświetlić te, które pochodzą z aplikacji trzecich. Nie ważne więc, czy Windows poinformuje Cię o aktualizacji komputera lub komunikator o wiadomości od znajomych. Jedno jest pewne – na pewno zostaniesz o tym poinformowany. Ale to nie wszystko! Pod listą zawierającą wszystkie powiadomienia znajdziesz także przełączniki do najważniejszych ustawień Twojego urządzenia. Możesz więc szybko włączyć bezprzewodową sieć Wi-Fi, sporządzić notatkę, przejść do ustawień czy też sparować swoje urządzenie z innym. Funkcji jest jeszcze więcej.

6-centrumakcji

Poprawki w wierszu poleceń
Wiersz poleceń to jedno z tych rzeczy, jakie Microsoft niechętnie planował zmieniać. Na szczęście w tym wypadku doczekaliśmy się pewnych usprawnień niżeli zmian. Rozmiar okna programu można dowolnie zmieniać i nareszcie – kopiowanie i wklejanie poleceń za pomocą skrótu w końcu stało się możliwe.

7-wierszpolecen

Poprawiony eksplorator plików
W eksploratorze plików zawitało drzewko szybkiego dostępu z lokalizacją katalogów, które odwiedzasz najczęściej. Microsoft zdecydował się także na dodanie listy niedawno używanych plików, dzięki czemu nie musisz już szukać tego, czego ostatnio używałeś. Opcja ta dostępna jest w widoku strony głównej eksploratora, a więc po kliknięciu w skrót szybkiego dostępu.

8-eksploratorplikow

Przeglądarka internetowa Microsoft Edge
Windows 10 zawiera nową przeglądarkę internetową zwaną Microsoft Edge, oferującą najpotrzebniejsze funkcje, szybkie działanie oraz stosunkowo małe zapotrzebowanie na zasoby urządzenia. Edge celuje głównie w treści użytkownika, dlatego otwiera dostęp do szeregu funkcji tj. tryb łatwego czytania, sporządzanie i udostępnianie notatek, „rysowanie” po stronach, synchronizację między urządzeniami i wiele innych. Edge potrafi także porozumieć się z Cortaną, aby móc wesprzeć o znacznie trafniejsze wyniki wyszukiwania. Przeglądarka nie zastępuje nieśmiertelnego programu Internet Explorer, dlatego możliwe jest korzystanie z obydwu rozwiązań. W niedalekiej przyszłości, za sprawą aktualizacji Anniversary Update, Microsoft Edge otrzyma szereg kolejnych poprawek, ulepszeń, a także obsługę dodatkowych wtyczek poszerzających aplikację o kolejne, nowe funkcje.

edge

Wiele pulpitów
Nowy system zaoferował także wsparcie dla wielu pulpitów. Jeśli brakuje Ci miejsca dla otwartych na ekranie aplikacji, śmiało możesz dodać kolejne pulpity, aby zyskać więcej miejsca dla wygody pracy.

9-pulpity

Nowy sklep, nowe, uniwersalne aplikacje
Za sprawą całkowicie nowego sklepu otrzymujemy dostęp do pokaźnej bazy aplikacji… uniwersalnych. Co to oznacza w praktyce? Aplikacje uniwersalne zawierają niemalże identyczny kod, który może zostać wykorzystany na dowolnym ekranie i dowolnie wspieranym urządzeniu. W praktyce oznacza to fakt, iż aplikacja uniwersalna może działać jednocześnie na komputerze lub tablecie z zainstalowanym systemem Windows 10. W grę wchodzi także cała gama innych urządzeń, do których zaliczyć możemy telefony wyposażone w system Windows 10 Mobile, konsole Xbox One czy urządzenia HoloLens wprowadzające w świat wirtualnej rzeczywistości. W dużym skrócie – ta sama aplikacja może działać jednocześnie na trzydziesto- lub pięciocalowym urządzeniu, zaś interfejs takiego programu zostaje automatycznie dopasowany do rozmiaru używanego ekranu. Wisienką na torcie stanowi funkcja Continuum wspierająca nowoczesne smartfony.

sklep

Continuum – prawie jak komputer
Continuum to całkowicie nowa funkcja, która zawitała w nowoczesnych smartfonach napędzanych przez system Windows 10 Mobile. Funkcja ta, za pomocą dodatkowego akcesorium (niewymagane), pozwala – przy pomocy dowolnego ekranu – przekształcić telefon w protezę komputera. I to właśnie tu z pomocą przychodzą aplikacje uniwersalne. Podłączony w ten sposób telefon do wybranego wcześniej ekranu pozwoli na uruchomienie specjalnych programów. Co ciekawe, smartfon może zostać wykorzystany jako płytka touchpada oraz klawiatura, choć istnieje także opcja podłączenia fizycznych, dodatkowych urządzeń. Korzystanie z Office, przeglądarki Microsoft Edge, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki to tylko jedne z wielu możliwości, jakie Continnum oferuje.
Oferta samego sklepu także została rozszerzona. Oprócz zwyczajnych aplikacji, możemy także kupować filmy i muzykę.

continuum

Nowe ustawienia
Windows 10 zawiera całkowicie nowy panel systemowych ustawień. Jest on teraz bardziej przejrzysty i podzielony na odpowiednie zakładki. Znajdziesz w nim najpotrzebniejsze funkcje gotowe do dowolnego skonfigurowania. Gdybyś jednak czegoś nie odnalazł, klasyczny panel sterowania wciąż jest dostępny.

Zrzut ekranu (13)

Cześć, Windows!
Microsoft otwiera nowy rozdział w zabezpieczeniach systemu Windows. Jeśli jesteś znudzony ciągłym wpisywaniem hasła lub pinu, a Twoje urządzenie nie zostało wyposażone w czytnik linii papilarnych, możesz skorzystać z ciekawego rozwiązania nazwanego Windows Hello. Warunkiem użycia tej funkcji jest posiadanie sprawnej oraz nowoczesnej kamery, ponieważ to właśnie dzięki niej funkcja Hello będzie w stanie rozpoznać Cię i umożliwić błyskawiczne odblokowanie urządzenia. Windows Hello dopracowano w taki sposób, aby urządzenie mogło rozpoznać swojego właściciela nawet w okularach słonecznych.

windowshello

DirectX 12
Najnowsza odsłona systemu Windows wprowadza całkowicie ulepszony zestaw funkcji API wykorzystywanych do generowania grafiki komputerowej. Nowa wersja bibliotek DirectX to ukłon w stronę graczy i projektantów, którzy doznają jeszcze lepszych efektów graficznych i dźwiękowych nie tylko w grach, ale też i w zaawansowanych programach (np. CAD). Według zapewnień, nowy DirectX wprowadzi szereg optymalizacji, dzięki którym potencjał nowych komputerów zostanie jeszcze bardziej wykorzystany.

dx12

Potrzebujesz pomocy?
Windows 10 wprowadza nowe aplikacje, które pomogą w nawigowaniu po systemie. Wystarczy odszukać aplikację Wprowadzenie, aby dowiedzieć się więcej o nowościach jakie wprowadził Microsoft. Oprócz tego, skorzystaj z kolejnej aplikacji o nazwie Pomocnik telefonu. To właśnie dzięki niej sprawisz, że Twój komputer zacznie współdziałać z telefonem niekoniecznie działającym pod kontrolą mobilnego Windowsa. Jeśli korzystasz z systemu iOS lub Android, możesz czuć się zaproszonym!

przewodnikTELEFONU

A to tylko część wszystkich nowości…
O nowościach i zmianach jakie tknięto w najnowszy system Windows 10 można byłoby z powodzeniem napisać niejedną książkę. A przecież do tego dochodzi jeszcze sporo aplikacji, jakie sam Microsoft dostarczył już po pierwszym uruchomieniu. Jak więc widzicie, zmian jest mnóstwo i na tyle, aby z powodzeniem móc stwierdzić, iż najnowsze dzieło firmy Microsoft można nazwać faktycznie najlepszym w historii. Czy jeszcze kogoś muszę przekonywać do darmowej aktualizacji? Jeśli nie, musisz wiedzieć, drogi użytkowniku, że czas takiej oferty kończy się dokładnie dnia 29 lipca 2016 roku. Do tego czasu możesz na spokojnie zastanowić się, czy faktycznie jesteś gotów na tak wielką dawkę nowości, choć w razie czego, zawsze możesz cofnąć aktualizację i pozostać ze starym systemem. Warto mieć tu jednak na uwadze to, że po zakończeniu promocji, za nowy system przyjdzie nam zapłacić (w zależności od wersji) blisko 500 zł i więcej. Mało tego, kilka dni po planowanym zakończeniu owej promocji, Microsoft rozpocznie dostarczanie dużej i darmowej aktualizacji o nazwie Anniversary Update wprowadzającej szereg kolejnych nowości i usprawnień. Jak dla mnie, kaszka z mleczkiem!

Jeśli jednak jesteś już gotów…

Pamiętaj, że w każdej chwili jesteś upoważniony do przeprowadzenia aktualizacji systemu operacyjnego z Windows 7/8 do Windows 10. Przed tym jednak, musisz spełnić kilka prostych warunków, mianowicie:

 • system operacyjny Twojego urządzenia musi być już wcześniej aktywowany,
 • partycja systemowa musi posiadać przynajmniej:
  • 16GB wolnej pamięci dla wersji x86,
  • 20GB wolnej pamięci dla wersji x64.
 • podobna kwestia dotyczy pamięci operacyjnej RAM, czyli:
  • minimum 1GB pamięci RAM dla wersji x86
  • minimum 2GB pamięci RAM dla wersji x64.
 • procesor działający na częstotliwości 1GHz lub więcej.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków dyskwalifikuje Twoje urządzenie do wzięcia udziału w darmowej aktualizacji. Niemniej jednak wymagania nie są przesadne i większość komputerów na spokojnie powinna je spełniać.

Przed aktualizacją rzućmy jeszcze okiem na informacje dotyczące wersji poszczególnych systemów operacyjnych Windows oraz to, co otrzymamy po migracji.

Windows7toWindows10

Windows8toWindows10

Na koniec, warto przytoczyć jeszcze taką informację:

Dla wersji N i KN obowiązuje taka sama ścieżka uaktualnienia, jak w przypadku ich wersji nadrzędnych (np. system Windows 7 Professional N jest uaktualniany do wersji Windows 10 Pro N).

Niektóre wersje systemu nie są objęte ofertą: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise oraz Windows RT/RT 8.1. Aktywni uczestnicy programu Software Assurance korzystający z licencjonowania zbiorowego będą mogli dokonać uaktualnienia do systemu Windows 10 Enterprise w ramach innej oferty.

Po więcej informacji odsyłam na podstronę Windows 10 – wymagania systemowe.

Zacznijmy wreszcie!

Pierwszym krokiem będzie udanie się na oficjalną stronę firmy Microsoft i pobranie asystenta uaktualnienia do Windows 10. W tym celu, udajemy się pod adres internetowy www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-upgrade i stamtąd pobieramy wspomniane narzędzie.

windows10-aktualizacja-1krok

Następnie, ściągnięty plik należy uruchomić i postępować zgodnie z kreatorem, który przygotuje nasze urządzenie do instalacji systemu Windows 10. Na tym etapie, program sprawdzi też, czy instalacja nowego systemu będzie w ogóle możliwa. Dla wytrwałych czekają postanowienia licencyjne oraz – co ważne – komunikat zawierający informacje o spodziewanym transferze danych przekraczających rozmiar 3GB. Jeśli w systemie brakuje pewnych składników, rozpocznie się pobieranie dodatkowych plików z usługi Windows Update co znacznie wydłuży czas instalacji…

asystent-aktualizacji-windows10

… który uzależniony jest od czynników tj. szybkość internetowego łącza czy też wydajności komputera. Proces może potrwać nawet do kilku godzin(!), choć jesteśmy dopiero w połowie drogi. W między czasie nie zaleca się korzystać z komputera. Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość.

Po wstępnej konfiguracji, system poinformuje o konieczności ponownego uruchomienia całej platformy. Po tym zdarzeniu powinniśmy zobaczyć już nowy ekran instalacji systemu Windows 10, który wygląda dokładnie tak, jak przedstawiono poniżej.

windows10instalacja

Proces uaktualnienia nie powinien zając więcej niż 45 minut. Tutaj także czekamy cierpliwie, a przede wszystkim – nie wyłączamy naszego urządzenia! W przypadku urządzeń mobilnych (np. laptop), powinniśmy zadbać o stałe zasilanie. W przeciwnym razie, przerwanie procesu uaktualnienia na tym etapie może doprowadzić do nieoczekiwanych błędów całego systemu operacyjnego.

windows10-0finish

Zrzut ekranu (6)

Powyższe zrzuty zwiastują zakończenie aktualizacji systemu Windows do najnowszej dziesiątki. Pozostaje nam już tylko zapoznać się z informacjami z jakimi żegna się z nami sam kreator uaktualniania. Wkrótce po tym powinniśmy zobaczyć już nasz pulpit z informacją o sukcesywnym zakończeniu całego procesu. Od tej pory, system Windows 10 jest już gotowy do pracy!

Ale czy to wszystko?

W międzyczasie powinniśmy udać się do aplikacji Sklep w celu zaktualizowania wszystkich programów, jakie zostały dostarczone łącznie z nowym systemem. Również wizyta w usłudze Windows Update (Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia) powinna zainteresować wszystkich tych, którzy na bieżąco chcą zainstalować pakiety poprawek i ulepszeń dotyczących samego systemu. Warto też rzucić okiem na nowe aplikacje, które podczas pierwszego uruchomienia wprowadzą nas do zapoznania się z funkcjami jakie oferują. Owe znajdziesz w menu Start pod przyciskiem Wszystkie aplikacje.

Gratulację!

Jeśli przebrnąłeś już przez cały proces uaktualnienia, możesz cieszyć się już najlepszym w historii systemem Windows całkowicie za darmo! Pamiętaj, że promocja ważna jest wyłącznie do dnia 29 lipca 2016 roku. Nie przegap okazji, zaktualizuj już teraz!

Źródło: opracowanie własne, Microsoft

Tagi: aktualizacja • asystent uaktualniania • promocja • windows 10

Dziękuję odwiedzili ten post Ostatni dzień darmowej aktualizacji do Windows 10. Czy warto zainstalować?. Mam nadzieję, że to jest pomocne dla Ciebie

Source link

Advertisement